Ultimate frisbee je kolektivní bezkontaktní sport, který hrají proti sobě dva sedmičlenné týmy na obdélníkovém hřišti 100 × 37 m. Na obou koncích hřiště se nachází tzv. zóny, které jsou dlouhé 18 m.

Hraje se s plastovým diskem o průměru 27 cm a o hmotnosti 175 g. S diskem v ruce se nesmí běhat a nesmí ani spadnout na zem. Cílem hry je chytit disk v zóně soupeře, a tím získat pro svůj tým bod. Hraje se bez rozhodčích, přičemž všechny přestupky si mohou hlásit pouze ti, co zrovna hrají na hřišti.

Celý zápas končí v momentě, kdy jeden z týmů dosáhne předem dohodnutého počtu bodů (15), anebo pokud vyprší předem dohodnutý časový limit (100 min). V takovém případě se ovšem ještě dohrává hra o poslední bod, která byla rozehraná před ukončením času. Ve frisbee není možná remíza, takže pokud je skóre po vypršení času a dohrání posledního bodu stejné, musí se hrát ještě jedna hra o rozhodující bod (tzv. universe point).

Před zahájením každé hry o bod jsou týmy nastoupeny ve svých zónách. Začíná se tím, že bránící tým vyhodí disk přes hřiště, co nejblíže k druhé zóně. Útočící tým disk chytí či sebere a pomocí přihrávek se pak posouvá po hřišti směrem k soupeřově zóně.

Snahou obránců je získat létající talíř tím, že jej během letu zachytí či srazí k zemi (nelze ho však někomu vytrhnout z ruky). Pak se role hráčů obrací (tzv. turn over), a tým, který do té doby bránil, se snaží dobýt území soupeře na druhé straně hřiště. Bránící tým přechází do útoku i v momentě, kdy je disk chycen v outu či spadne na zem. Obránce, který brání útočníka s diskem, (tzv. marker) počítá nahlas deset sekund, během kterých musí útočící hráč disk odhodit. Pokud to nestihne, získá talíř soupeř.

Po každém bodu se otáčí strany hřiště a týmy mohou prostřídat své hráče.

Frisbee má během zimní sezóny také svoji upravenou verzi hry v hale. Ta se hraje na menším hřišti a s pětičlennými týmy. Pravidla zůstávají stejná až na pár výjimek. Časový limit je kratší (35 min) a marker počítá pouze do osmi sekund.

Podrobnější pravidla zde.

SPIRIT OF THE GAME

Spirit of the game (pozitivní duch hry) je v tomto sportu analogie ke hře fair play. Hráči se především snaží chovat slušně k soupeři a dodržovat pravidla dle svého nejlepšího vědomí.

Na tomto principu je postaveno i rozhodování sporných situací, které si hráči řeší sami.

Férové smýšlení si týmy na turnaji po každém zápase navzájem hodnotí a nejférovější tým pak získá cenu „Spirit of the Game“, která je hodnocena stejně jako samotné vítězství v turnaji.

POTŘEBNÉ VYBAVENÍ

  • disk na Ultimate frisbee – od firmy Discraft nebo Eurodisc (cena cca 350 Kč).
  • vhodná obuv – kopačky na trávu / sálovky do haly
  • sportovní oblečení
  • prostor na házení

UŽITEČNÉ ODKAZY